Աշխատանքային ռեսուրսների զարգացման առաջնորդների միավորում «թեմայով 3-րդ կլոր սեղան»
2021 թ. նոյեմբերի 23-ին ՆՁԱԿ-ի մի քանի ներկայացուցիչներ մասնակցեցին Հայաստանում միջազգային կրթության Ամերիկյան խորհուրդների կողմից անցկացված երրորդ կլոր սեղանին՝ համագործակցելով Հայաստանում ամերիկյան առևտրային պալատի հետ DoubleTree Hilton հյուրանոցում»:
Կլոր սեղանի թեման ստարտափների և ձեռներեցության հայկական էկոհամակարգն էր։ Նրա նպատակն էր՝ համախմբել առաջնորդներին տարբեր ոլորտներում որոշելու հնարավորությունները և հրատապ կարիքները զարգացման աշխատուժի 21-րդ դարում:
Հայկ Մարգարյանն անցկացրել է ՆՁԱԿ-ի գործառույթների և նախագծերի համառոտ ներկայացում, իսկ ձեռներեցության գծով խորհրդական Հրաչյա Մարգարյանը պատմել է ՆՁԱԿ-ի բիզնեսի միասնական բազմաֆունկցիոնալ կենտրոնի մասին: Սեմինարի ընթացքում մարզերում և Երևանում անցկացվեց գործող ձեռնարկատիրական էկոհամակարգի հետ կապված առկա խնդիրների և նորարարական լուծումների ուղեղային գրոհ: Մասնակիցները կիսվեցին իրենց հրաշալի գաղափարներով և առաջարկություններով, որոնք մենք կարող ենք իրականացնել մեր կենտրոնում:
Կլոր սեղանների շարքը Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից ֆինանսավորվող «ձեռներեցության, նորարարության և ցանցային համագործակցության հիմնադրամ» նախագծի մի մասն է: ԱՄՆ-ի պետական փոխանակումների շրջանավարտները շարունակում են իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստանում աշխատուժի, ձեռնարկատիրական գործունեության և բարձրագույն կրթության անընդհատ փոփոխվող կարիքներին:
Մենք պատրաստ ենք ամերիկյան խորհրդի, AmCham-ի և բազմաթիվ գործարարների հետ հետագա համագործակցությանը, որոնց մենք հանդիպեցինք սեմինարին:

3-й круглый стол на тему “Объединение лидеров развития трудовых ресурсов”
23 ноября 2021 года несколько представителей НЦИП приняли участие в третьем круглом столе, проведенном Американскими Советами по международному образованию в Армении в сотрудничестве с Американской Торговой палатой в Армении в отеле DoubleTree Hilton в Ереване: “Объединение лидеров развития рабочей силы”.
Темой круглого стола была Армянская экосистема стартапов и предпринимательства. Его цель состояла в том, чтобы собрать вместе лидеров из различных секторов для определения возможностей и насущных потребностей развития рабочей силы 21-го века.
Айк Маргарян провел краткую презентацию функций и проектов НЦИП, а советник по предпринимательству Грачия Маргарян рассказал о Едином Многофункциональном центре НЦИП для бизнеса. Во время семинара мы провели мозговой штурм существующих проблем и инновационных решений, связанных с текущей предпринимательской экосистемой в регионах и в Ереване. Участники поделились своими замечательными идеями и рекомендациями, которые мы можем реализовать в нашем Центре.
Серия круглых столов является частью финансируемого Посольством США в Ереване проекта "Фонд предпринимательства, инноваций и сетевого взаимодействия". Сквозная цель состоит в том, чтобы гарантировать, что выпускники государственных обменов- США могут продолжать вносить свой вклад в постоянно меняющиеся потребности рабочей силы, предпринимательской деятельности и высшего образования в Армении.
Мы с нетерпением ожидаем дальнейшего сотрудничества с Американским советом, AmCham и многими предпринимателями, с которыми мы встретились на Семинаре.