«Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հիմնական ներկայացուցիչները
Դոկտոր Անուշ Գասպարյանը մասնակցել է Սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին: Նա աշխատել է տեղեկատվական և հասարակական միջոցառումների կազմակերպման, ծրագրի մյուս մասնակիցների հետ փորձի փոխանակման և լրատվամիջոցների հրապարակումների վրա՝ Հայրենիք-Սփյուռք կապերի, ինչպես նաև միջհամայնքային կապերի ամրապնդման համար:
2004 — 2009թթ. աշխատել է Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայում որպես կամավոր: Նա Հնդկաստան-Հայաստան գործարար խորհրդի և Հնդկաստանի կանանց առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահն է:
Բացի այդ, նա համարվում է փորձագետ կանանց հզորացման և աշխատավայրում սեռական ոտնձգությունների կանխման հարցում:
«Էստոնիա»
Տիգրանուհի Խալաֆյանը քաղաքացիական ծառայող է: Ունի պետական ​ապարատում աշխատանքի ավելի քան քառամյա փորձառություն: Ներկայումս, նա հանդիսանում է ՀՀ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի աշխատակից, համագործակցում է Լիտվայում, Լատվիայում և Էստոնիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հետ:
Տիգրանուհին Միջազգային հարաբերությունների և միջազգային անվտանգության ոլորտի մասնագետ է, նաև՝ դիվանագետ։ Ավարտել է Վարշավայի Եվրոպական դիվանագիտության ակադեմիան: Այժմ ուսումը շարունակում է Էստոնիայի (Տալլին) դիվանագիտության դպրոցում:
Տիգրանուհին՝ որպես Կենտրոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ, Առևտրի միջազգային խորհրդի և Էստոնիայի բիզնեսի և նորամուծության գործակալության կողմից կազմակերպված՝ Go Global Awards 2022 մրցանակաբաշխությանն ընդունեց «Տնտեսական զարգացում և արտահանման խթանում» անվանակարգում Կենտրոնին շնորհված մրցանակը։
Նրա մասնագիտական հետաքրքրությունների շրջանակը ներառում է նաև՝ տեխնոլոգիաների, թվային կառավարման, արհեստական բանականության (AI) և կանանց առաջնորդությանն առնչվող խնդիրներ:
Բուլղարիա
Մերի Գազազյանը հանդիսանում է Բուլղարիայում գործող AGBU Խորհրդի անդամ և Առաջնորդների ու ձեռնարկատերերի Բուլղարական Ասոցիացիայի անդամ,
ինչպես նաև, ՀՀ սփյուռքի հարցերով Գլխավոր Հանձնակատարի աշխատակազմի կողմից իրագործվող՝ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից:
Մերին քոփիրայթինգով և բրենդինգով զբաղվող՝ «Witty Copy» գործակալության հիմնադիրն է: Նա օգնում է փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչներին և մասնավոր անձնաց՝ իրենց բրենդի ստեղծման և առաջխաղացման հարցերում:
Հետաքրքրությունների ոլորտների շարքում ներառված են՝ նորարարական տեխնոլոգիաներ, ստարտափ-էկոհամակարգ, գյուղական համայնքների զարգացում, մշակութային ժառանգության պահպանում, ազգագրություն, կրթություն և այլն:
Մերին ունի Փարիզի Ամերիկյան Համալսարանի (American University of Paris — AUP) Բակալավրի աստիճան՝ ձեռնարկատիրության կառավարման ոլորտում (մասնագիտացում միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ոլորտում)
Մերին ստացել է նաև քաղաքային և տարածաշրջանային պլանավորման մագիստրոսի աստիճան՝ շնորված Սիան Ցզյաոտոնգ-Լիվերպուլ համալսարանի (Չինաստան) կողմից:
Մեր Կենտրոնի ներկայացուցիչը ԱՄՆ-ում
Մհեր Սարիբեկյանը ծնվել է 1987 թվականին, Երևանում։ Երբ նա չորս տարեկան էր, ընտանիքը տեղափոխվեց ԱՄՆ և մշտական բնակություն հաստատեց Ռոդ Այլենդ նահանգում։
Մհերը տաս տարեկանից ծառայել է Պրովիդենս քաղաքի Սբ. Սահակ և Սբ. Մեսրոպ Հայ Առաքելական Եկեղեցում, որպես դպիր, հետո՝ կիսասարկավագ։
Նա մշտապես եղել է Պրովիդենսի մշակութային և համայնքային կյանքի կիզակետում, նաև, հանդիսացել է A.C.Y.O.A-ի (Ամերիկայի Հայ Եկեղեցու Երիտասարդական Կազմակերպության) անդամ:
2010 թվականին ավարտել է Ռոդ Այլենդի համալսարանը (URI) և ստացել համակարգչային գիտության բակալավրի աստիճան:
2014թ.-ին, որպես իրենց եկեղեու ծխական խորհրդի անդամ՝ նախաձեռնել է եկեղեցուն կից հայկական նոր դպրոցի հիմնադրումը։
2018 թվականին, ստանալով աշխատանքի առաջարկ, տեղափոխվել է Հյուսիսային Կարոլինա նահանգ։ Ներկայումս, աշխատում է որպես վեբ-պրոդուկտի մենեջեր:
Կարոլինա նահանգ տեղափոխվելուց հետո, ընդգրկվել է նոր համայնքում ու դարձել վերջինիս անդամը: Քիչ ժամանակ անց, ընտրվել է որպես Շառլոտ քաղաքի Սբ. Սարգիս Հայ Առաքելական եկեղեցու ծխական խորհրդի անդամ: Այստեղ ևս, նա, որպես  կիսասարկավագ՝ մասնակցում է ամեն կիրակի մատուցվող Սուրբ Պատարագին և, իր ընտանիքի հետ միասին, ակտիվ մասնակցում տեղի համայնքային կյանքին։
Որպես ծխական խորհրդի անդամ, նա զբաղվում է եկեղեցու վարչական, կառուցվածքային և ֆինանսական հարցերով: Համայնքի օգնությամբ, կազմակերպում է  դրամահավաքի միջոցառումներ, ինչպես, օրինակ՝ հայկական փառատոնները , որոնցում ներկայացվում են հայկականխոհանոցի կերակրատեսակները և հայ մշակույթը: Բացի այդ, նրանք կազմակերպում և գլխավորում են նաև Հայաստանին ու Արցախին ուղղվող միջոցների դրամահավաքները:
2022 թվականի հոկտեմբերին, ծխական խորհրդի և համայնքի հետ համատեղ ջանքերով, հիմնել են Սբ. Սարգիս հայկական դպրոցը Շառլոտում: Դպրոցի նպատակն է պահպանել հայ ազգային արժեքները՝ լեզուն, հավատքն ու մշակույթը։
Որպես ՆՁԱԿ-ի (NCIE-ի) ներկայացուցիչն ԱՄՆ-ում, նա իր առջև նպատակ է դրել ամրապնդել իր համայնքի կապերը Հայաստանի հետ՝ կառուցելու ավելի հզոր, առաջադեմ և ապահով հայրենիք, ունենալու և պահպանելու առավել կենսունակ և տեղեկացված հայկական սփյուռք և, ի վերջո, խթանելու հայրենադարձությունը և նպաստելու այդ գործին:

"Глобальные представители Национального центра инновацийи предпринимательства" ГНКО
Доктор Ануш Гаспарян участвовала в программе "Молодежный посол Диаспоры", которая под управлением Офиса Главного Уполномоченного по делам диаспоры. Она работала над организацией информационных и общественных мероприятий, обменом опытом с другими участниками программы и публикациями в СМИ для укрепления связей между Родиной и Диаспорой, а также межобщинных связей.
С 2004 по 2009 год она работала волонтером в Ассоциации молодых юристов Армении. Она является президентом Делового совета Индия-Армения и Женской индийской торгово-промышленной палаты.
Кроме того, она является экспертом по расширению прав и возможностей женщин и предотвращению сексуальных домогательств на рабочем месте".
"Эстония"
Тигрануи Халафян является государственным служащим со стажем работы в госучреждениях более 4 лет. В настоящее время является сотрудником Комиссии по предупреждению коррупции Республики Армения, а также сотрудничает с Посольством Армении в Литве, Латвии и Эстонии.
Тигрануи является специалистом в области международных отношений и международной безопасности, сертифицированный общественный дипломат. Она является выпускницей Европейской Академии Дипломатии (Варшава). Продолжает обучение в Эстонской школе дипломатии (Таллинн).
На конкурсе Go Global Awards 2022, проводимом ежегодно Советом по международной торговле и Эстонским агентством бизнеса и инноваций, Тигрануи, в качестве официального представителя, приняла награду, которая была присуждена Центру в номинации «Экономическое развитие и продвижение экспорта».
В сферу ее интересов входят: международная безопасность, технологии, цифровое управление, искусственный интеллект и женское лидерство.
Болгария
Мэри Газазян является членом правления AGBU в Болгарии. Член Болгарской Ассоциации лидеров и
предпринимателей.
Является участником программы «Молодой посол диаспоры», реализуемой Аппаратом Главного уполномоченного по делам диаспоры РА.
Мэри является основателем агентства по копирайтингу и брендингу Witty Copy.
Она помогает представителям малого бизнеса и частным лицам в вопросах создания и продвижения бренда.
Сфера интересов включает: инновационные технологии, стартап-экосистема, развитие сельских территорий, сохранение культурного наследия, этнография, образование и др.
Мэри имеет степень бакалавра Американского университета Парижа (American University of Paris - AUP) в области делового администрирования со специализацией в области международной экономики. Является магистром в области городского и регионального планирования Сианьского университета Цзяотун-Ливерпуль XJTLU (Китай).
Представитель нашего Центра в США
Мгер Сарибекян родился в Ереване. В возрасте 4 лет Мгер с семьей переехал в Род-Айленд, США.
С десятилетнего возраста Мгер служил в Армянской апостольской церкви Св. Саака и Месропа писарем, а затем иподиаконом.
Мгер является активным участником культурной и общественной жизни Провиденса, а также членом A.C.Y.O.A (Молодежная организация Армянской церкви Америки).
Мгер окончил Университет Род-Айленда (URI) в 2010 году, получив степень бакалавра компьютерных наук.
В 2014 году, как член Приходского Совета Армянской апостольской церкви, Мгер инициировал создание новой армянской школы при церкви.
В 2018 году, получив предложение о работе, Мгер переехал в штат Северная Каролина.
В настоящее время Мгер работает менеджером веб-продуктов. После переезда он стал членом новой общины и вскоре был избран членом Приходского Совета Армянской Апостольской церкви Св. Саргиса, занимающегося административными, структурными и финансовыми вопросами церкви.
С помощью общины организуются различные мероприятия по сбору средств для Армении и Арцаха.
В октябре 2022 года, работая с Приходским Советом и общиной, Мгер способствовал созданию Армянской школы Св. Саргиса.
В качестве Молодого Посла диаспоры в США Мгер работает над укреплением связей между местным сообществом и Арменией, способствуя построению более сильной, прогрессивной и безопасной Родины, развитию армянской диаспоры и, в конечном итоге, репатриации.