Այցելություն Կիևում Հայաստանի դեսպանատուն
Ուկրաինա կատարած իր այցի ժամանակ ՆՁԱԿի անդամները պատիվ են ունեցել հանդիպել Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանին և դեսպանատան երրորդ քարտուղար Հայկ Թորոսյանի հետ՝ Կիևում Հայաստանի դեսպանատուն կատարած այցի ժամանակ: Նրանք քննարկել են տեղի ունեցած հանդիպումներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները ։ Հատուկ ընդգծվել է Հայաստանի մասնակցությունը դիա գագաթնաժողովին, որը կազմակերպել Է Ուկրաինայի թվային փոխակերպման նախարարությունը: Հայկ Մարգարյանը ներկայացրել է ՆՁԱԿի երկու հիմնական բաժիններըտեխնոլոգիաների փոխանցման գրասենյակը և Բիզնեսի Աջակցման Կենտրոնը, ինչպես նաև ներկայացրեց այս ընթացքում կատարված աշխատանքները, մասնավորապես ՆՁԱԿի վերակազմավորումը և մանդատի հաստատումը:
Հայկ Մարգարյանը թվայնացման գործընթացում ուկրաինական կառավարության դերը բացատրել է թվային փոխակերպման նոր նախարարության ստեղծմամբ ։ Պրն. դեսպանն օգտագործեց հայկական պատվիրակության այցն Ուկրաինաորպես երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների հաստատման և ամրապնդման նշան: Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինայի կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում տնտեսության թվայնացմանը, հատկապես այդ ոլորտի առաջխաղացմանը ՝ բարձրաստիճան քաղաքական պաշտոնյաների նշանակման ճանապարհով: Նա նշել է, որ մենք պետք է նույն կերպ առաջ մղենք նորարարություններն ու ձեռներեցությունը Հայաստանում, և պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել համապատասխան երկկողմ հանդիպումներին՝ միավորելով հայ և ուկրաինացի գործարարներին Հայաստանի բարգավաճման համար:
Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել նրանց ջերմ հյուրընկալության համար և պատրաստակամորեն սպասում ենք նրանց հետ հանդիպմանը Հայաստանում:

Во время своей поездки в Украину члены НЦИП имели честь встретиться с послом Армении в Украине г-ном Владимиром Карапетяном и Третьим секретарем посольства г-ном Айком Торосяном во время их визита в Посольство Армении в Киеве. Они обсудили состоявшиеся встречи и достигнутые договоренности. Особо было подчеркнуто участие Армении в саммите Diia, организованном Министерством цифровой трансформации Украины. Айк Маргарян представил две основные секции НЦИП: Офис передачи технологий и центр поддержки бизнеса, а также представил работу, проделанную за этот период, в частности, реструктуризацию НЦИП и утверждение мандата.
Айк Маргарян объяснил роль украинского правительства в процессе цифровизации созданием нового министерство цифровой трансформации. Г-ин посол использовал визит армянской делегации в Украину как знак установления и укрепления двусторонних экономических отношений. Он подчеркнул, что правительство Украины уделяет большое внимание цифровизации экономики, особенно в продвижении этой сферы путем назначения высокопоставленных политических чиновников. Он отметил, что мы должны аналогичным образом продвигать инновации и предпринимательство в Армении, и выразил готовность поддержать соответствующие двусторонние встречи и объединить армянских и украинских бизнесменов для процветания Армении.
Мы хотели бы поблагодарить их за теплое гостеприимство и с нетерпением ждем встречи с ними в Армении!