«ICT Leaders Meeting» ֆորումը Դիլիջանում
Հունվարի 13-ին Դիլիջանում կայացած «ICT Leaders Meeting» ֆորումին, մեր Կենտրոնի Գլխավոր տնօրեն՝ Հայկ Մարգարյանը ներկայացրեց ՆՁԱԿ-ի կողմից իրագործվող՝ բիզնեսի աջակցման ծրագրերը:
Այս տարի Ֆորումն անցկացվեց «Աջակցություն երկխոսությանը» խորագրի ներքո: Միջոցառման նախաձեռնողն Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն է — ԱՏՁՄ: Ֆորումն այս տարի կազմակերպվել է «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության՝ «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում՝ Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ:
Պետական կառույցների, մասնավոր սեկտորի և մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչները քննարկեցին մի շարք ոլորտային հիմնահարցեր: Հնչած առաջարկները և հարցերի լուծման տարբերակները կվերջնամշակվեն ԱՏՁՄ կողմից և կներառվեն միության հաջորդ տարվա ծրագրերում:​​​​​​​​
ՆՁԱԿ-ի Գլխավոր տօրեն՝ Հայկ Մարգարյանն իր ելույթում խոսեց Կենտրոնի կողմից իրագործվող բիզնեսի աջակցության ծրագրերի, մասնավորապես, բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների աշխատավարձերի փոխհատուցման ծրագրի մասին:
Հայկ Մարգարյանը հորդորեց ձեռնարկատերերին ակտիվ մասնակցություն ունենալ ծրագրում: Նա, նաև, տեղեկացրեց, որ անցած տարվա ընթացքում Կենտրոնն աջակցել է աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած առավել քան 1000 գիտնականների և ձեռնարկատերերի:

Форум «ICT Leaders Meeting 2023» в Дилижане
Генеральный директор НЦИП Айк Маргарян рассказал о реализуемых нашим Центром программах поддержки бизнеса на форуме ICT Leaders Meeting 2023 в Дилижане
Форум «Встреча лидеров индустрии информационных и коммуникационных технологий - ИКТ» прошел в этом году под девизом «Содействие диалогу». Его инициатором и организатором выступает Союз предприятий передовых технологий (Union of Advanced Technology Enterprises - UATE).
Представители государственных структур, частного сектора и профессионального сообщества обсудили ряд отраслевых вопросов. Генеральный директор нашего Центра Айк Маргарян в своем выступлении рассказал собравшимся о программах поддержки бизнеса, реализуемых Центром, в частности о программе компенсации зарплат высококвалифицированным специалистам.
А. Маргарян призвал предпринимателей к активному участию в программе. Он также проинформировал, что за минувший год Центр оказал содействие более 1000 ученым и предпринимателям из разных стран мира.
Форум организован при поддержке программы «Развитие инновационного туризма и технологий для Армении» инициативы «ЕС для бизнеса».