Ամերիկյան խորհուրդների միջոցառումը
2022 թվականի մարտի 25-ին ՆՁԱԿ-ի թիմը ուրախ էր մասնակցել Ամերիկյան խորհուրդների կողմից կազմակերպված “ձեռնարկատիրություն, նորարարություն և նեթվորքինգ” փակ միջոցառմանը։ Մենք Ուրախ էինք հանդիպել Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան առաքելության ղեկավարի տեղակալ չիպ Լայթինենի հետ և լսել USG-ի շրջանավարտների հաջողության պատմությունները՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելու ակնկալիքով: 1996 թվականից Ամերիկյան խորհուրդը աշխատում է խնդիրների լուծման համար անհատների և հաստատությունների հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ տարբեր և փոխկապակցված աշխարհում։ AC Armenia-ն իրականացրել է ավելի քան մեկ տասնյակ ծրագրեր՝ 1400 բարձր դասարաններում սովորողներին և համալսարանների ուսանողներին ու դասախոսներին՝ ընձեռելով սովորելու, հետազոտություններ կատարելու և մասնագիտական հմտություններ ձեռք բերելու հնարավորություն:
Իր ելույթում ՆՁԱԿ-ի տնօրեն Հայկ Մարգարյանն ընդգծել է ձեռներեցության և նորարարության կարևորությունը Հայաստանի տնտեսության բարելավման համար:
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանում ձեռնարկատիրությունն ու բիզնես էկոհամակարգը նորարարության և գլոբալ մտածողության կարիք ունեն, որոնք բերում են USG-ի շրջանավարտները:

Предпринимательство, инновации и нетворкинг
25 марта 2022 года команда НЦИП была рада принять участие в закрытом мероприятии “Предпринимательство, инновации и нетворкинг”, организованном Американскими советами.։ Мы были рады встретиться с г-ном Чипом Лайтиненом, заместителем главы миссии Посольства США в Ереване, и услышать об историях успеха выпускников USG в надежде создать новые возможности. С 1996 года Американский совет работает над расширением возможностей отдельных лиц и учреждений для решения проблем в разнообразном и взаимосвязанном мире.։ AC Armenia реализовала более десятка программ, предоставив 1400 старшеклассникам и студентам университетов, также преподавателям возможности учиться, проводить исследования и приобретать профессиональные навыки.
В ходе своего выступления директор НЦИП Айк Маргарян подчеркнул важность предпринимательства и инноваций для улучшения экономики Армении.
Он также добавил, что предпринимательская и бизнес-экосистема в Армении нуждается в инновациях и глобальном мышлении, которые приносят выпускники USG.