Diia Summit, Կիև – Ուկրաինա
Ուկրաինայի փոխվարչապետ և թվային փոխակերպման նախարար Միխայիլ Ֆյոդորովի կողմից ՆՁԱԿ թիմը պատիվ ուներ հրավիրվելու Կիև՝ մասնակցելու Diia.Summit 2022 գագաթաժողովին, որը տեղի ունեցավ “Ուկրաինա” գեղարվեստի ազգային պալատում՝ մասնակցությամբ ավելի քան հազար հինգ հարյուր մասնակիցների։
Հայկական պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին Հայկ Մարգարյանը, Համլետ Մկրտչյանը, Դավիթ Շահվերդյանը (ՆՁԱԿ), Արշակ Քերոբյանը (ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն), Հայկ Թորոսյանը (Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանություն Посольство Вірменії в Україні)։ Հայկական պատվիրակությունը ներկայացրեց ոլորտում տիրող իրավիճակը Հայաստանում և ծանոթացավ Ուկրաինայի թվային փոխակերպման նախարարության ձեռքբերումներին, իրենց կողմից մշակված Գործողությունների պորտալի ծառայություններին և գործառույթներին, ՏՏ ոլորտը կարգավորող հատուկ իրավական շրջանակներին, հեղափոխական թվային նախագծերին և նախաձեռնություններին, որոնք մասնակիցներին ներկայացվեցին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու և Diia թիմի կողմից։
Մենք տպավորված ենք թվային ոլորտում Ուկրաինայի նորարարական ձեռքբերումներով և պատրաստակամորեն սպասում ենք համագործակցության այս ոլորտում։

Дия саммит- Киев, Украина
8 февраля 2022 года НЦИП имела честь быть приглашенной в Украину, Киев вице-премьер-министром и Министром цифровой трансформации Украины Михаилом Федоровым, для участия в #DiiaSummit 2022, который состоялся в Национальном Дворце искусств “Украина” с участием более полутора тысяч человек.
Делегация из Армении, состоящая из Айка Маргаряна, Гамлета Мкртчяна, Давида Шахвердяна (НЦИП), Аршака Керобяна (Министерство высокотехнологичной промышленности) и Айка Торосяна (Посольство Армении в Украине), представила Армению и выслушала о последних достижениях. Министерство цифровой трансформации, таких как новые услуги и функции на портале действий, специальные правовые рамки для ИТ-индустрии и революционные цифровые проекты и инициативы, представленные офисым президента Украины (Владимир Зеленский) и командой дия.
Мы были впечатлены последними инновационными достижениями, достигнутыми Украиной, и с нетерпением ждем будущего сотрудничества в этой области